Drodzy Bracia i Siostry świętujący uroczystość Trzech Króli,
Piękną tradycją, która wpisała się w polski pejzaż bożonarodzeniowy są organizowane w uroczystość Objawienia Pańskiego w wielu miejscowościach barwne korowody Trzech Króli. Symbolizują one naszą wędrówkę do prawdziwego Światła, do Chrystusa. Cieszę się, iż w Łodzi już po raz siódmy uczestniczymy w orszaku Trzech Króli, zmierzającym z kościoła Zesłania Ducha Świętego do Bazyliki Archikatedralnej Łódzkiej – tam, gdzie pulsuje serce naszego lokalnego Kościoła. Nasze świętowanie rozpoczynamy uczestnictwem w Eucharystii, w której Chrystus rodzi się na ołtarzu jako chleb dla nas.
Uroczystość Objawienia Pańskiego jest świętowaniem spotkania wszystkich narodów ze Zbawicielem. W Mędrcach, którzy „zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon” dostrzegamy człowieka wszystkich czasów, który szuka Boga w wędrówce własnego życia, który znajduje Boga, ponieważ go szukał.
Biblijni mędrcy odkrywają w Piśmie Świętym światło. Prowadzi ich ono tam, gdzie jest Dziecię. To światło każe im wydobyć z serca dar własnej wiary. Dołączając do tej wielkiej procesji, zapoczątkowanej przez Mędrców ze Wschodu i zmierzającej przez całą historię ku Jezusowi Chrystusowi pozwólmy prowadzić się gwieździe Słowa Bożego, „podążajmy za nią w naszym życiu, idąc razem z Kościołem, gdzie Słowo rozbiło swój Namiot” (Benedykt XVI). Rozpoznając Chrystusa nie tylko w liturgii, ale i w życiu, nie tylko w wydarzeniach biblijnej historii, ale dziś – obok siebie, w twarzy każdego ubogiego, bezdomnego, chorego, głodnego, bezbronnego, zabijanego stańmy się gwiazdami dla innych, odblaskiem tego światła, które za sprawą wcielonego Syna Bożego zajaśniało nad nami.
Dziękuję Stowarzyszeniu „Powrót Trzech Króli” i wszystkim osobom zaangażowanym w organizowanie barwnego przemarszku orszaku Trzech Mędrców.
Organizatorom i Uczestnikom siódmej edycji Festynu Trzech Króli życzę odwagi Mędrców w odczytywaniu znaków obecności Boga i z serca błogosławię
ks. Grzegorz Ryś
Arcybiskup Metropolita Łódzki
PRZEDMOWA
Po wydaniu w 2018 roku górnołużyckiej wersji Rozmówek łużyckich dla Polaków sporo osób, głównie z obszaru województwa lubuskiego, zwracało się do mnie z prośbą, aby podobne rozmówki przygotować w mowie dolnołużyckiej. Tą publikacją staram się zadośćuczynić ich oczekiwaniom. Na podobieństwo zdań podanych w rozmówkach można tworzyć z towarzyszących im słówek własne zdania, odpowiednie do sytuacji, w jakiej mówiący Polak się znajdzie pośród dolnołużyckich „Wendów” lub napisać bodaj krótkie pozdrowienia czy życzenia z Żar, Gubina, Przewozu itd. do autochtonicznych mieszkańców Dolnych Łużyc. Będzie to podbudowywać powagę ich rodzimej mowy.
Podczas układania niniejszych rozmówek towarzyszyła mi świadomość, że nie
Tomik łódzkiej poetki Barbary Leszczyńskiej ukazuje się w setną rocznicę odzyskania niepodległości i utworzenia Marynarki Wojennej (28 XI 1918). Autorka od wielu lat należy do Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi. Część publikowanych w książce wierszy zamieszczał wcześniej łódzki biuletyn LMiR „Łódka”. Autorka pragnie złożyć nimi hołd wszystkim, którzy oddali życie za wolność Polski oraz ma nadzieję, że ten tomik będzie przydatny w pracy wychowawczej z młodzieżą i przypadnie do serc tym, którzy kochają polskie morze.
Projekt okładki: Beata Haba
<TEKST KSIĄŻKI Lista odznaczonych*>
Medal za Zasługi w Walce o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981 – 4 VI 1989 (na okł. IV w naturalnej wielkości) został ustanowiony przez Jerzego Kropiwnickiego. 8 grudnia 2001 roku zaprosił on do Kapituły Medalu 13 osób, którym w pierwszej kolejności przyznał to odznaczenie.
Intencją pomysłodawcy było zauważenie i utrwalenie zasług osób zaangażowanych w walkę o niepodległość naszej Ojczyzny i prawa człowieka, czego Polska „pookrągłostołowa” nie była w stanie zrobić aż do ustanowienia Krzyża Wolności i Solidarności. Nastąpiło to dopiero w roku 2010. Wtedy Kapituła uznała, że w całej Polsce zostały stworzone warunki do spełnienia podjętej przez nią misji.
Kapituła pod przewodnictwem
Drodzy Uczestnicy Festynu Trzech Króli,
w Ewangelii według św. Mateusza czytamy: „Kiedy Jezus urodził się w Betlejem, w Judei, za dni króla Heroda, Mędrcy przybyli ze Wschodu do Jerozolimy” (Mt 2, 1).
To wydarzenie będące treścią jednego z najstarszych świąt chrześcijańskich - Objawienia Pańskiego - upamiętnia chwilę, gdy Chrystus dał się poznać narodom pogańskim symbolizowanym właśnie przez Trzech Mędrów ze Wschodu.
Przemarsz ulicami naszego miasta jest dla nas najpierw okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu, który objawił się całemu światu w osobie Jezusa Chrystusa. Jest to również doskonała sposobność do złożenia świadectwa, poprzez które czyni się Kościół obecnym i aktywnym w przestrzeni publicznej.
Wszystkim uczestnikom tegorocznej
Drodzy Uczestnicy Festynu Trzech Króli
w Łodzi,
Uroczystość Objawienia Pańskiego każego roku uświadamia nam dwie fundamentalne prawdy. Po pierwsze, nasze życie jest pielgrzymowaniem,
w którym za pomocą dostępnych znakow możemy i powinniśmy usilnie poszukiwać pełni prawdy i miłości. Po drugie, objawiająca się światu w osobie Jezusa Chrystusa milość Boga jest jedyną odpowiedzią na najgłębsze pragnienia ludzkiego serca.
Przemarsz ulicami miasta staje się dla nas sposobnością do radosnego świętowania, do wyrażenia wdzięczności za to, że Bog pragnie objawić
się każdemu człowiekowi. Wszystkich uczestników tegorocznego Festynu Trzech Króli zachęcam, abyśmy każdego dnia za przykładem Mędrców ze Wschodu wytrwale poszukiwali tego Światła, które nie
Drodzy Pabianiczanie
Święto Trzech Króli jest szczególnie bliskie naszej społeczności. Od setek już lat Pabianice szczycą się herbem, w którym lśnią wspaniałe symbole królewskiej mocy, władzy, mądrości i panowania. Jednocześnie przypominają one o wydarzeniach zapisanych w Nowym Testamencie. Wtedy prominentni przedstawiciele ludów Ziemi nie wahali się oddać hołdu nowonarodzonemu Królowi Wszechświata, odnajdując światło wiary.
Życzę, aby Gwiazda Betlejemska, która prowadziła Kacpra, Melchiora i Baltazara, także i nam ukazywała drogę do miłości, zgody i pokoju.
Pabianice, grudzień 2015 r.
Grzegorz Mackiewicz
Prezydent Miasta Pabianic
Łacińskie versus jest słowem używanym między nazwiskami przeciwników. Od tego słowa pochodzi vers oznaczający wiersz, linię tekstu.
Tomik Versus zawiera wybór wierszy, którego dokonali Joanna i Marcin – wieloletni przyjaciele, współtworzący z innymi osobami Konstantynowski Klub Literacki Constans.
W tym roku przypada dwudziestolecie istnienia Constansu. Z tej okazji poetka i poeta postanowili podjąć między sobą pojedynek poetycki na kartkach niniejszego tomiku.
Kto wygra, kto przegra – ostatecznie rozstrzygną czytelnicy. Cieszę się, że jako wydawca mogłem sekundować od początku konstantynowskim twórcom, publikując ich wiersze na łamach miesięcznika „Ex Libris 43bis” i wydając ich debiutanckie tomiki – Najpierwsze słowo Joanny Czajkowskiej (1995) i
Teraz czas na przywrócenie tradycji
Szanowni Państwo,
24. września 2010 Sejm uchwalił, po czym Senat zatwierdził, a Prezydent podpisał ustawę o przywróceniu dnia wolnego w Święto Objawienia Pańskiego, zwane w Polsce Świętem Trzech Króli. Dzień 6. stycznia 2011 r. był już ponownie świętowany w Polsce zgodnie z naszą narodową tradycją, której początków szukać należy w r. 966, a która bez większych zakłóceń szanowana była zarówno w czasach niepodległości jak i w czasach rozbiorów, okupacji niemieckiej, a nawet w pierwszych latach panowania narzuconego przez Związek Sowiecki reżimu komunistycznego. Zamach na to najstarsze święto chrześcijańskie wykonał Władysław Gomułka, I Sekretarz PZPR i w r. 1960 wykreślono je – po niemal tysiącu lat - z kalendarza
Szanowni Państwo
Determinacja w słusznej sprawie oraz wiara w sukces spowodowały, że kilka lat temu podjęliśmy akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o przywrócenie Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy.
Nasze działania i zrozumienie społeczeństwa udzielającego nam poparcia zakończyły się sukcesem i od czterech lat Polacy mogą w dniu 6 stycznia uczestniczyć w obchodach Święta Trzech Króli.
Obecnie, po raz drugi podejmujemy się organizacji tego Święta. Nasza decyzja została w pełni poparta przez Komitet Honorowy Obchodów w składzie: Prezydent Miasta Pabianic - Zbigniew Dychto, Starosta Powiatu Pabianickiego - Krzysztof Habura.
Członkowie Stowarzyszenia „Powrót Trzech Króli" Oddział w Pabianicach serdecznie dziękują wszystkim instytucjom
Przedmowa
Bp Adam Lepa
Ksiądz Stanisław Czernik – kapłan, żołnierz, patriota
Ks. prałat Stanisław Czernik był postacią nietuzinkową. Nie mieścił się w znanych powszechnie kategoriach ludzi zaangażowanych, ponieważ był indywidualnością nieprzeciętną. Stanowił cenny dar Bożej Opatrzności dla społeczeństwa, które coraz wyraźniej ulega pokusie „przeciętniactwa”, realizując hasło głoszące, że ideałem człowieka postępowego ma być „życie łatwe, lekkie i przyjemne”. Jego biografia była zawsze odwrotnością tego hasła. Dzięki temu umiał być zawsze sobą – podczas okupacji hitlerowskiej, w PRL i później tzn. do końca. Kiedyś wyznał mi, że z satysfakcją przyjął słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w 1987 r. w katedrze łódzkiej do zgromadzonych
Konstantynowskie poetki Joanna Czajkowska i Katarzyna Wielgus wspólnie wydały Sonety na dwa głosy. Dla Joanny to już dwunasty tomik, dla Katarzyny to debiut. Sonety na dwa głosy to publikacja konstantynowskiego Wydawnictwa Bernard Cichosz.
Książkę w nakładzie 1000 egz. wydrukowała zgierska firma StarCo, ISBN 978-83-62101-05-4
Projekt okładki: Katarzyna Wielgus, zdjęcie na okładce: Włodzimierz Ślasko
Wprowadzenie
Duże zainteresowanie naszym periodykiem zmobilizowało nasz zespół do kontynuacji zestawień materiałów żródłowych dotyczących parafii diecezji łódzkiej. Publikujemy zatem dziesiąty tom „Prac i Materiałów Historycznych Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej”, który stanowi kontynuację tomu ósmego. Niniejsza publikacja powstała dzięki życzliwości wielu instytucji, którym Autorzy składają szczególne podziękowanie.
Na nasz apel odpowiedziały: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi Delegatura w Sieradzu, a także archiwa (Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim, Archiwum Państwowe
Inicjatywa narodziła się w Łodzi
Święto Objawienia Pańskiego (Epifanii), znane w Polsce pod nazwą Święta Trzech Króli jest najstarszym świętem chrześcijańskim odnoszącym się do Narodzin Jezusa Chrystusa. Obchodzone było nawet wcześniej niż dzień Bożego Narodzenia. Niezwykłe znaczenie tego święta wynikało stąd, iż upamiętniało ono objawienie się Jezusa jako Mesjasza reprezentantom elit tamtych czasów i to elit spoza narodu żydowskiego i spoza ziem związanych z historią i tradycją Izraela. W późniejszej tradycji pasterze – pierwsi goście w Grocie Narodzenia w Betlejem – reprezentowali lud Izraela. Mędrcy ze Wschodu, z czasem nazwani „Królami” reprezentowali elity i władców krajów wówczas pogańskich. Z czasem legenda powiązała jednego z nich
Konstantynowskie Wydawnictwo Bernard Cichosz wzbogaca swój dorobek edytorski o osobliwą książkę. Kocurek Stani to tłumaczenie bajki (tytuł oryginału: Ja, kocor Stani) łużyckiego pisarza Ben Budara dokonane przez Rafała Leszczyńskiego. Książkę wydano za zezwoleniem: Ludowe nakładnistwo Domowina, Bautzen. Publikacja zawiera recenzję wydawniczą dr. hab. Waldemara Woźniaka (Instytut Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie). Ilustracje, projekt okładki i skład wykonała Beata Haba.
TŁUMACZ O AUTORZE I JEGO NARODZIE
Autorem opowieści o przygodach Kocurka Staniego jest łużycki autor Ben Budar (1928-2011). Po ukończeniu studiów dziennikarskich w Lipsku (1951-1954) pracował w redakcji gazety „Nowa Doba”, w redakcji górnołużyckich programów
Szanowni Państwo
Ustanowienie Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy to wspólny, ogromny sukces ludzi dobrej woli, którzy kilka lat temu podjęli wyzwanie przywrócenia temu Świętu należnej rangi. Z determinacją podjęliśmy akcję zbierania podpisów pod wnioskiem i mimo, że ówczesny Sejm odrzucił nasz wniosek - społeczeństwo podjęło drugą próbę zbierania podpisów, co ostatecznie przyniosło oczekiwany efekt.
Również w Pabianicach i powiecie pabianickim była prowadzona akcja zbierania podpisów, których łącznie zebraliśmy ponad dwa tysiące.
Jeździliśmy również do Sejmu na sesje, podczas których posłowie dyskutowali i głosowali ustawę obejmującą nasz wniosek.
Obecnie, po dwóch latach czynnego udziału w Święcie Trzech Króli organizowanym w Łodzi,
Łódzki Festyn w Święto Trzech Króli
Przycichły już spory dotyczące przywrócenia dnia wolnego w Święto Objawienia Pańskiego - zwane w polskiej tradycji ludowej Świętem Trzech Króli. Fiaskiem skończyło się zaskarżenie ustawy przez związki pracodawców do Trybunału Konstytucyjnego z argumentami dość obłudnymi i demagogicznymi. Skończyły się występy „dyżurnych autorytetów”, z których jedni wieścili natychmiastową katastrofę gospodarki, a inni próbowali do absurdu sprowadzić domaganie się przywrócenia dnia wolnego w ten właśnie Dzień Świąteczny. Zakończył się także spór między związkami zawodowymi a organizacjami pracodawców o tzw. „dzień zastępczy”. Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął go na korzyść pracowników.
W zeszłym roku po
Od wydawcy
Przypomnijmy: rocznik „Prace i Materiały Historyczne Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej” jest kontynuacją wydanych w 1939 roku przez ks. dr. Henryka Rybusa, dwóch zeszytów pierwszego tomu „Prac i Materiałów Historycznych Archiwum Diecezjalnego w Łodzi”.
Teraz Łódź jest już stolicą archidiecezji, a od 2003 r. stolicą metropolii łódzkiej i odpowiednio do tego widnieje to w nazwie Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej, które wspólnie przygotowały już osiem tomów do druku.
Zasadniczą część tomu IX stanowią teksty referatów przygotowanych na konferencję pt. Nowoczesne kierunki w konserwacji, archiwizacji i wystawiennictwie zbiorów sakralnych zaplanowaną w Łodzi, w dniu 19 listopada
Konstantynowski Klub Literacki CONSTANS powstał w roku 1995 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Konstantynowie Łódzkim. Ma w dorobku wydany w roku 1998 Almanach poetów konstantynowskich (nakład 150 ponumerowanych egzemplarzy), opublikowany w roku 2006 w ilości 1300 egz. tomik Ścieżki i ślady oraz wydrukowaną właśnie książkę Jesteśmy Constans (500 egz.).
Każdą z tych publikacji wypełniają utwory wybrane przez autorów. W Jesteśmy Constans znajdziemy wiersze następujących twórców: Joanna Bolimowska-Żuberek, Martyna Bujnowicz, Alfreda Cegiełka, Kinga Cichosz, Joanna Czajkowska, Bożenna Krajewska (Imena), Karolina Mierzwa, Agnieszka Paprotna, Mirosława Pawlak, Karol Serwa, Marcin Sikora, Ewa Szurgot, Agata Zawadzka, Ewa Zawadzka. Niektórzy z nich mają już wydany
Lutomiersk posiada bogatą i odległą przeszłość, sięgającą około dziesięciu tysięcy lat wstecz, jak dowiodły wykopaliska archeologiczne prowadzone przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Pomimo tego nie doczekał się całościowego opracowania historycznego. Na ten niedostatek zwrócił uwagę w 1994 roku ks. Jerzy Spychała, który już wcześniej wydał kilka publikacji o swojej poprzedniej placówce - Widawie. Podczas duszpasterzowania w Łodzi
spotkał się z dr. Ryszardem Rosinem z Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizującym się w studiach nad dziejami miast, aby zachęcić go do podjęcia pracy nad publikacją o Lutomiersku. Jednakże zły stan zdrowia i wiek nie pozwoliły dr. Rosinowi podjąć się tego zadania.
Poprzestał na udzieleniu porad, jak przystąpić
Otwierając poprzedni, siódmy tom „Prac i Materiałów Historycznych Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej”, sygnalizowałem wolę zespołu redakcyjnego, aby dziesięciolecie dzielące wówczas od stuletniego jubileuszu erygowania diecezji łódzkiej (1920-2020) zostało wykorzystane na prowadzenie studiów nad jej dziejami, a następnie także nad tysiącletnią historią kościelną tych ziem, które z czasem weszły w skład powstałej w 1920 roku diecezji, a następnie archidiecezji i metropolii, której stolicą jest Łódź.
Redakcja nie poprzestaje na wezwaniach do czytelników, ale kierując się zasadą, że exempla trahunt, sama pragnie dawać przykłady takich publikacji, jakie ułatwią i zachęcą do opracowywania dziejów poszczególnych
Powrót dnia wolnego w Święto Trzech Króli
6. stycznia w r. 2011, po wielu dziesięcioleciach niechlubnej przerwy, ponownie stał się w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. Tak zadecydował w 2010 Sejm, potwierdził to Senat, a ustawę podpisał Prezydent. Stało się to po dwukrotnym wcześniejszym odrzuceniu przez Sejm społecznego projektu ustawy w tej sprawie, pod którym podpisało się ponad milion dorosłych Polaków. Święto Objawienia Pańskiego (Epifanii), znane w Polsce pod nazwą Święta Trzech Króli jest najstarszym świętem chrześcijańskim odnoszącym się do Narodzin Jezusa Chrystusa. Obchodzone było nawet wcześniej niż dzień Bożego
Narodzenia. Niezwykłe znaczenie tego święta wynikało stąd, iż upamiętniało ono objawienie się Jezusa jako Mesjasza reprezentantom
Wydanie siódmego tomu rocznika „Prace i Materiały Historyczne Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej” zbiega się w czasie z dziewięćdziesiątą rocznicą powołania diecezji łódzkiej pod koniec 1920 roku. Razem z sesją jubileuszową z okazji 90. rocznicy tego wydarzenia i konferencją na temat roli nauki w zachowaniu dziedzictwa kulturowego nasz rocznik przygotowuje stopniowo czytelników do „okrągłej”, bo setnej rocznicy erekcji diecezji i kolejnych jej przemian aż do rangi metropolii. Pragnieniem redaktorów jest, aby w ciągu dekady, jaka nas dzieli od roku 2020, na kartach wydawanego przez nas rocznika systematycznie ukazywały się prace analityczne i publikacje źródłowe, które będą poświęcone zarówno dziejom kościelnym naszych
Z opóźnieniem ukazał się dopiero niedawno, przeznaczony do wydania w roku 2009, szósty tom Prac i Materiałów Historycznych Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej (zmiana pisowni tytułu - patrz Uwaga poniżej). Jak zawsze zawiera on sprawozdania z działalności Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej. Zawartość zbiorów Muzeum przybliża zapowiadany przy różnych okazjach katalog starodruków wydanych w XVI wieku, a teraz przechowywanych w oddziale książki zabytkowej MAŁ. Drugą pozycją podobnego charakteru jest szkic o powstaniu i zasobie oddziału MAŁ w Parznie, którego specjalnością stało się gromadzenie i prezentacja modlitewników polskich i obcych. Z zakresu publikowania materiałów źródłowych zamieszczono
Niniejsza praca zbiorowa porusza problematykę stalkingu, zjawiska, które tak naprawdę dopiero od kilku lat jest w Polsce zauważane, studiowane przez reprezentantów kilku dziedzin naukowych, a zwłaszcza – psychologów, prawników, pedagogów, socjologów. Stalking to m.in. prześladowanie, nękanie, śledzenie drugiej osoby. Stalking zachodzi przede wszystkim na płaszczyźnie znajomości, oczywiście różnie pojmowanej.
Przez ofiarę stalking jest postrzegany jako agresja czy przemoc.
Uwzględniając natomiast sprawcę, tj. stalkera, zjawisko to należy rozpatrywać jako patologię – emocji, uczuć, miłości, ale także jako dysfunkcyjne uzależnienie od osoby. Na powyższe rozróżnienia wskazuje temat prezentowanej książki.
W pracy tej znajduje się określenie stalkingu
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl
Wydawnictwo powstało 13 grudnia 1989 roku z zamiarem wydawania (sub)lokalnej prasy w Konstantynowie Łódzkim. Pierwszym wydawanym tytułem były "WIADOMOŚCI - 43bis", potem na prasowym rynku Konstantynowa pojawiły się kolejne tytuły: "SUPLEMENT 43bis", "BIULETYN 43bis", "EKSPRES 43bis", "EX LIBRIS 43bis". To ostatnie pismo zainicjowało wiele lokalnych przedsięwzięć kulturalnych m.in. konkursy poetyckie. Publikacja wierszy nagrodzonych twórców nie ograniczyła się tylko do łamów gazet.
Wydanie debiutanckiego tomiku Joanny Czajkowskiej sprawiło, że WBC stało się oficyną edytującą książki. Wydawnictwo edytuje również widokówki - w Konstantynowie w bieżącej sprzedaży jest kilkanaście wzorów.
Wydawnictwo zachęca firmy i osoby prywatne do współpracy na rzecz miasta. Ich wspólny mecenat nad konstantynowską kulturą stwarza szansę konstantynowskim twórcom na artystyczny debiut i ciągły rozwój.
Bernard Cichosz
Dziennik „43bis”
Adres REDAKCJI i BIURA OGŁOSZEŃ:
ul. Sucharskiego 15/21
95-050 Konstantynów Łódzki
Wydawca i redaktor naczelny:
Bernard Cichosz, tel. 603 44 43 43
dyżur: pn. - pt. 17–21, sob. 11–15
(tel. 42 211 43 43, 42 211 18 16)
Konstantynowska prasa wydawana przez Bernarda Cichosza w wersji internetowej zaistniała w wakacje roku 1998 (www.polska.lex.pl./prasa/43bis).
Od maja 2000 roku pięć drukowanych tytułów (WIADOMOŚCI - 43bis, SUPLEMENT 43bis, BIULETYN 43bis, EX LIBRIS 43bis i EKSPRES 43bis) tego konstantynowskiego wydawcy miało już swoje miejsce w sieci pod aktualnym adresem www.43bis.media.pl. W Sądzie Okregowym w Łodzi dziennik "43bis" został wpisany do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 704 w dniu 18.01.2002 r.
Od 24 października 2008 roku ten portal wygląda zupełnie inaczej aniżeli wcześniej. Nie jest on już internetową wersją pięciu drukowanych czasopism. Teraz „43bis” (www.43bis.media.pl) to autonomiczny internetowy dziennik. Wprawdzie portal zawiera i będzie zawierał teksty ze wspomnianych gazet (i odwrotnie), ale w zmienionym samoistnym układzie, jest więc samodzielnym pismem aktualizowanym na bieżąco (także w soboty i niedziele) z szybszą i obszerniejszą niż w gazetach drukowanych prezentacją kolorowych zdjęć.
Czytelnicy lokalnych gazet lubią o sobie przeczytać choćby tylko wzmiankę, ale o wiele większą satysfakcję sprawia im oglądanie na naszych łamach siebie lub kogoś bliskiego. W gazecie drukowanej ograniczona powierzchnia nie pozwala na publikację oczekiwanej przez czytelnika ilości zdjęć. Ta szansa pojawia się na łamach dziennika internetowego "43bis". Zdjęcia w prasie drukowanej wydawanej przez Bernarda Cichosza dokumentują lokalne wydarzenia z ostatnich lat w Konstantynowie Łódzkim. Tu w dzienniku internetowym, na tej stronie jest podobnie. Fotoreportaże uzupełniają opis zdarzeń. Na stronie określonej jako galeria znajdą się fotografie związane nie tylko z bieżącymi wydarzeniami.
Szybka i regularna aktualizacja dotyczy następujących stron: wiadomości i ogłoszenia. Inne - będą uzupełniane okolicznościowo.
Wielu zamiejscowym osobom, zwłaszcza łodzianom, Konstantynów Łódzki kojarzy się raczej z linią tramwajową (43BIS to numer linii łączącej te miasta już blisko sto lat). Dla konstantynowian "43bis" oznacza również tytuł konstantynowskiej gazety (WIADOMOŚCI - 43bis na rynku wydawniczym są obecne 20 lat). Ciekawostką jest jednak to, że kiedyś dzieci z konstantynowskiego przedszkola zapytane co to jest „43bis" prawie wszystkie, a było ich na spotkaniu blisko 50, odpowiedziały, że to „nasza gazeta", a żadne nie skojarzyło tego najpierw z tramwajem. Czyżby wszystkie dzieci jeździły tylko samochodami?
Bernard Cichosz
Wydawca i redaktor naczelny "43bis"
Rozpowszechnianie informacji zamieszczonych w naszym dzienniku "43bis" będzie mile widziane pod warunkiem podania źródła i adresu internetowego tego źródła (w internecie adres powinien być aktywny).