Do Archiwum przenoszone są tracące aktualność materiały z zakładki Wiadomości. O ich usytuowaniu decyduje data pod jaką były tam umieszczone. Archiwizowane są też, ujęte w telegraficznym skróce, opisy wydarzeń prezentowanych wcześniej w drukowanych gazetach redagowanych przez Bernarda Cichosza. Te opisy publikowane były w następujących czasopismach: dwutygodnik lokalny „WIADOMOŚCI - 43bis”, miesięcznik „SUPLEMENT 43bis", miesięcznik kulturalny „EX LIBRIS 43bis”, gazety nieregularne „EKSPRES 43bis” i „BIULETYN - 43bis”, dziennik internetowy „43bis"
(www.43bis.media.pl)
oraz w „Telewizyjnych Wiadomościach 43bis” emitowanych w TvM-TELETOP. Wymienione media to źródła pierwotne, potem wydarzenia lat 1995-1999 znajdowały co trzy miesiące swoje podsumowanie (ODNOTOWANE NA INNYCH ŁAMACH) w kwartalniku „Biuletyn Informacyjny Samorządu”, natomiast późniejsze - co roku w miesięczniku „Suplement 43bis” (ODNOTOWANE NA NASZYCH ŁAMACH).
Podsumowanie tych zdarzeń, w rocznych zestawieniach, znajduje się w Archiwum, zawsze z datą 31 grudnia danego roku.W zakładce Inicjatywy / ANNO DOMINI znajduje się tylko podsumowanie minionego roku (i podane są linki do zestawień z lat minionych).
/…/ Niełatwa jest ta polska ziemia, nasza Ojczyzna. Można powiedzieć, że na przestrzeni swoich tysiącletnich dziejów nie przestawała być ziemią wielorakiego wyzwania. To wyzwanie w pewnych okresach przynosiło jej wielkość i sławę. W innych — łączyło się z cierpieniem, co więcej: z zagrożeniem, czasami wręcz śmiertelnym. Wiadomo, że przez blisko sto dwadzieścia pięć lat imię Polski nie tylko nie widniało na politycznej mapie Europy, ale próbowano wykorzenić samą polskość z serc i z języka jej synów i córek.
Wyzwania dziejowe dokonują się przez ludzi. My o tym doskonale wiemy. Równocześnie jednak wierzymy, że poprzez to, co czynią ludzie, urzeczywistnia się jakieś „wyzwanie” Opatrzności, która rządzi światem. Pismo Święte mówi nam na
♦ kolejka 20: 5 maja 2024 (niedziela) 13.00
Sokół II Aleksandrów Łódzki – Włókniarz
W niedzielę 5 maja 2024 w klasie A piłkarze KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, na wyjeździe zagrają z rezerwami TS Sokół Aleksandrów Łódzki. Konstantynowianie mają 34 pkt (11-1-3, 37:22) i zajmują 2. miejsce wśród 12 drużyn. Sokół ma 31 pkt (9-4-2, 49:31) i jest na pozycji 4.
BC
■ TERMINY SPOTKAŃ (plus WYNIKI) 2023/2024
KKS Włókniarz I Konstantynów Łódzki
klasa A (Łódź gr. 3)
I RUNDA
♦ kolejka 1: 27 sierpnia 2023 (niedziela)
KS Rębieskie – Włókniarz 1:3
♦ kolejka 2: 3 września 2023 (niedziela)
Włókniarz – LUKS Bałucz 7:1
♦ kolejka 3: 9/10 września 2023
Włókniarz – pauza
♦ kolejka 4: 16/17 września 2023
Włókniarz – pauza
♦
PRZYPOMINAMY:
■ Kościół Nawiedzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim-Srebrnej, najbliższy termin Mszy św. za Ojczyznę: 5 maja 2024 (niedziela) godz. 16:30.
W niedzielę 5 maja 2024 godz. 16:30 w kościele Nawiedzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim-Srebrnej (ul. Kościelna 9) sprawowana będzie Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny. Wcześniej o godz. 16.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Kolejny termin Mszy Świętej w intencji naszej Ojczyzny:
9 czerwca 2024 (niedziela) godz. 16:30.
BC
<ZDJĘCIA>
■ Oficjalny Fan Club Widzewa w Konstantynowie Łódzkim uczestniczył, po raz pierwszy, w obchodach święta państwowego w naszym mieście. Zorganizowana grupa kibiców zaprezentowała się z banerem przedstawiającym logo RTS Widzew, godło RP i dewizę Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej BÓG HONOR OJCZYZNA, która zespala również kibiców wielu polskich klubów sportowych.
W tym roku w Konstantynowie Łódzkim obchody ŚWIĘTA NARODOWEGO TRZECIEGO MAJA tradycyjnie rozpoczęło się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Narodzenia NMP przy pl. Kościuszki 4/5 (3 maja obchodzimy również kościelne ŚWIĘTO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY – KRÓLOWEJ POLSKI), po czym nastąpił przemarsz uczestników pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Tam miały miejsce okolicznościowe
■ W dni wolne od pracy (soboty, niedziele i święta) oraz dni robocze w godzinach: od 15.00 do 7.00 interwencje i awarie w lokalach KSM zgłaszamy pod nr tel.: 572 009 802.
Od niedawna w Konstantynowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – w dni wolne od pracy (soboty, niedziele i święta) i dni robocze w godzinach: od 15.00 do 7.00 – funkcjonuje nowy numer telefonu do zgłaszania interwencji i awarii: 572 009 802.
BC
W tym roku w Konstantynowie Łódzkim w ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA Msza św. w intencji Ojczyzny (kościół Narodzenia NMP, pl. Kościuszki 4/5) o godz. 10, po czym przemarsz pod pomnik Tadeusza Kościuszki i tam kontynuacja obchodów.
10:00 – msza święta w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
11:00 – przemarsz pod pomnik Tadeusza Kościuszki
11:00-12:00 – wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów
12:00 – wspólny polonez z Akademickim Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego Kujon.
Podczas uroczystości oprawę muzyczną zapewni nam Orkiestra Dęta ZHP-OSP Uniejów, a po części oficjalnej na mieszkańców będzie czekała pyszna zalewajka.
BC
Zachęcamy do wywieszenia flagi polskiej. Święto Flagi przypada w czwartek (2.05), a Narodowe Święto Trzeciego Maja w piątek. Również w piątek (3.05) obchodzimy kościelne ŚWIĘTO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY – KRÓLOWEJ POLSKI.
3 maja 2024 (piątek) w kościelne ŚWIĘTO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY – KRÓLOWEJ POLSKI obchodzić będziemy 233 rocznicę uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA.
W tym roku w w Konstantynowie Łódzkim w ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA Msza św. w intencji Ojczyzny (kościół Narodzenia NMP, pl. Kościuszki 4/5) o godz. 10, po czym przemarsz pod pomnik Tadeusza Kościuszki i tam kontynuacja obchodów.
BC
Fot. Bernard Cichosz
■ Redaktor naczelny: Bernard Cichosz
■ tel. 603 44 43 43 ■ 43bis@post.pl
Dz. U. z 1996 r. nr 152 poz. 722
USTAWA
z dnia 7 listopada 1996 r.
o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.
(Dz. U. z dnia 23 grudnia 1996 r.)
Art. 1. Ustawa określa obowiązki wydawców w zakresie przekazywania dzieł oraz obowiązki bibliotek w zakresie gromadzenia dorobku wydawniczego.
Art. 2. 1. Przez określenie "wydawca" należy rozumieć osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej oraz osobę fizyczną, która prowadzi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej działalność polegającą na publikowaniu dzieł; domniemywa się, że wydawcą jest osoba, której nazwę lub nazwisko uwidoczniono w tym charakterze na egzemplarzach publikacji.
2. Przez określenie "publikacja" należy rozumieć dzieła zwielokrotnione dowolną techniką w celu rozpowszechnienia, a w szczególności:
1) piśmiennicze, jak: książki, broszury, gazety, czasopisma i inne wydawnictwa ciągłe, druki ulotne, afisze,
2) graficzne i graficzno-piśmiennicze, jak: mapy, plakaty, plany, wykresy, tabele, rysunki, ilustracje, nuty,
3) audiowizualne utrwalające dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, jak: płyty, taśmy, kasety, przeźrocza, mikrofilmy, mikrofisze,
4) zapisane na nośnikach elektronicznych,
5) oprogramowanie komputerowe.
Art. 3. 1. Wydawca, który udostępnia publicznie egzemplarze publikacji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, obowiązany jest do nieodpłatnego przekazania uprawnionym bibliotekom liczby egzemplarzy publikacji (egzemplarze obowiązkowe), określonej w art. 5 ust. 1-3.
2. Obowiązkowi, o którym mowa w ust. 1, podlega również bezpośredni producent dzieła wyprodukowanego w kraju dla wydawcy zagranicznego.
3. Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, obowiązane są także do przekazywania uprawnionym bibliotekom egzemplarzy obowiązkowych:
1) kolejnych wydań tego samego dzieła,
2) poszczególnych mutacji gazet i czasopism, w tym również poszczególnych wersji językowych,
3) wydań bibliofilskich,
4) reprintów dzieł wcześniej już publikowanych,
5) dzieł, które pierwotnie nie były publicznie udostępniane, w tym takich, które utraciły charakter tajny lub poufny.
4. W przypadku gdy to samo dzieło wydawca publikuje w różnych standardach edytorskich, obowiązek przekazania egzemplarzy obowiązkowych odnosi się do standardu najwyższego.
5. Minister Kultury i Sztuki określi, w drodze rozporządzenia, w zakresie niezbędnym do zachowania dorobku wydawniczego, wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasady i tryb ich przekazywania.
Art. 4. 1. Osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, nie są obowiązane do przekazywania egzemplarzy obowiązkowych:
1) druków przeznaczonych wyłącznie do użytku służbowego organów administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, wojska oraz do użytku wewnętrznego organizacji politycznych, społecznych i innych, jeżeli takie przeznaczenie zostało określone przed wykonaniem druku,
2) papierów i znaków wartościowych,
3) druków artystycznych o charakterze oryginału,
4) druków, zapisów utrwalających dźwięk, obraz lub obraz i dźwięk, dokonywanych na dowolnym nośniku lub dowolną techniką, przeznaczonych do użytku osobistego,
5) formularzy, biletów, etykiet i opakowań.
2. Minister Kultury i Sztuki może, w drodze rozporządzenia, wyłączyć z obowiązku przekazywania egzemplarzy obowiązkowych także inne rodzaje dzieł niż określone w ust. 1.
Art. 5. 1. Bibliotece Narodowej w Warszawie i Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie przekazuje się po dwa egzemplarze obowiązkowe.
2. Bibliotece Sejmowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym dzienników urzędowych organów administracji rządowej.
3. Pozostałym bibliotekom uprawnionym przekazuje się po jednym egzemplarzu obowiązkowym.
4. Biblioteki, o których mowa w ust. 1, mają obowiązek wieczystego archiwizowania jednego egzemplarza obowiązkowego.
Art. 6. Filmotece Narodowej w Warszawie przekazuje się po jednym egzemplarzu kopii filmu kinowego i telewizyjnego. Obowiązek ten ciąży na producencie filmu. Przepisy art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
Art. 7. Przesyłki egzemplarzy obowiązkowych, wysyłane do bibliotek uprawnionych do ich otrzymywania, są zwolnione z opłat pocztowych.
Art. 8. 1. Kto uchyla się od obowiązku przekazania uprawnionej bibliotece lub Filmotece Narodowej w Warszawie egzemplarza obowiązkowego, podlega karze grzywny.
2. Orzekanie w sprawach określonych w ust. 1 następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
Art. 9. Tracą moc przepisy art. 32 i art. 33 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 12, poz. 63, z 1984 r. Nr 26, poz. 129, z 1989 r. Nr 29, poz. 155 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198).
Art. 10. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.