■ Przed 35 laty (25 lipca 1989 roku) w Konstantynowie Łódzkim, poprzez radiowęzeł zakładowy Przedsiębiorstwa Elektryfikacji i Technicznej Obsługi Rolnictwa ELTOR-ŁÓDŹ, nadano audycję półjawnej organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność”. Audycja rozpoczynała się sygnałem podziemnego Radia „Solidarność”, które po wprowadzeniu stanu wojennego swoją próbną audycję wyemitowało 12 kwietnia 1982 roku z Warszawy.
12 kwietnia 1982 roku, cztery miesiące po wprowadzeniu stanu wojennego, z inicjatywy Zofii i Zbigniewa Romaszewskich o godz. 21.00 wyemitowano z Warszawy próbną audycję Radia „Solidarność”. Ostatnią audycję wyemitowano po wyborach w 1989 roku.
W Konstantynowie Łódzkim w Przedsiębiorstwie Elektryfikacji i Technicznej Obsługi Rolnictwa ELTOR-ŁÓDŹ, poprzez zakładowy radiowęzeł, sygnał Radia „Solidarność” zabrzmiał jeszcze 25 i 27 lipca 1989 oraz 3 sierpnia 1989. Otwierał on (i był przerywnikiem dźwiękowym) – przygotowane przez Bernarda Cichosza – kilkudziesięciominutowe audycje jeszcze półjawnej organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” w konstantynowskim przedsiębiorstwie Eltor. Wówczas ta komisja zakładowa NSZZ „Solidarność” liczyła już ok. 200 członków i była najliczniejsza w naszym mieście (została, po stanie wojennym, reaktywowana jako pierwsza w Konstantynowie Łódzkim).
Bernard Cichosz