2024-08-14
Wywieśmy flagę narodową!

Wywieśmy flagę narodową!

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. 104 lata od Bitwy Warszawskiej (Cudu nad Wisłą)

   W czwartek (15 sierpnia) będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. Tego dnia mijają też 104 lata od Bitwy Warszawskiej (Cudu nad Wisłą). Wywieśmy flagi narodowe. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła katolickiego – ustanowił go papież Pius XII w 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus.
Bitwa Warszawska (Cud nad Wisłą) to bohaterska, zwycięska obrona Warszawy i odwrócenie przez polskich żołnierzy losów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W tym dniu Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.
……………………………………………………………………
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jedną z trzech największych uroczystości maryjnych – Wniebowzięcie NMP Kościół katolicki obchodzi 15 sierpnia. Świętowana już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została 1 listopada 1950 r. potwierdzona przez Piusa XII jako dogmat wiary. W Polsce i wielu krajach europejskich dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów. Na Jasną Górę przybywa ich corocznie kilkaset tysięcy.
Święto Wojska Polskiego. W 1920 r. polska armia powstrzymała bolszewicką ekspansję na całą Europę. Dzień 15 sierpnia jest rocznicą „Cudu nad Wisłą" (Bitwa Warszawska 1920), czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi hordami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. W tym dniu Wojsko Polskie obchodziło swoje święto w latach 1923-47 i teraz obchodzi ponownie (zostało ono przywrócone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązującą od 13 sierpnia 1992).
Bitwa Warszawska (Cud nad Wisłą). W 1920 r. – cudem modlitwy i bohaterską walką żołnierzy – Polska ocaliła Europę od zalewu bolszewizmu. Armia polska zrealizowała zaakceptowane przez marszałka Józefa Piłsudskiego ostateczne plany (przygotowane 6.08.1920) późniejszej Bitwy Warszawskiej. Wojsko Polskie – pod dowództwem gen. Tadeusza Rozwadowskiego (od 12 do 16 sierpnia 1920 na wszystkich rozkazach operacyjnych wojny polsko-bolszewickiej widnieje podpis jednego człowieka - gen. Rozwadowskiego) – odniosło wielkie zwycięstwo nad sowieckimi hordami. 15 sierpnia 1920 r. bolszewicy ustąpili spod Ossowa, a bój, który przeszedł do historii, jako 18. bitwa świata, nazwano Cudem nad Wisłą. Jan Paweł II, 13 czerwca 1999 r. w Warszawie, powiedział o tym wydarzeniu: Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane Cudem nad Wisłą.


Bernard Cichosz
Źródła:
NIEDZIELA.PL (niezbędnik katolika)
HISTORIA.ORG.PL
JPILSUDSKI.ORG