2024-05-07
W Lutomiersku wkrótce będzie otwarty gabinet leczenia pijawkami i larwami, czyli hirudoterapii i larwoterapii

W Lutomiersku wkrótce będzie otwarty gabinet leczenia pijawkami i larwami, czyli hirudoterapii i larwoterapii

PRZYPOMINAMY:

■ Gabinet hirudoterapii i larwoterapii: Lutomiersk pl. Jana Pawła II nr 8
   Hirudoterapia jest niekonwencjonalną metodą leczenia, pijawki posiadają eliksir wieloskładnikowy „ponoć jeden z najbardziej skomplikowanych eliksirów, jakie sporządzono na świecie”.
   Ten rodzaj leczenia stosowano już w starożytności. W starożytnym Egipcie zalecano upusty krwi w celu wydalenia krwi ,,zepsutej”. Terapię taką stosował Hipokrates (460-377 p.n.e) oraz Herofilos z Chalkedonu. Najstarszym pismem, ktore wspomina pijawkę jest Biblia w rozdziale 30 Przypowieści Salomona. Szczytowym okresem w leczniczym wykorzystaniu pijawki lekarskiej był wiek XVIII i XIX. We Francji w tym okresie zużywano 80 milionow pijawek lekarskich rocznie. Podobne zużycie było w Rosji i Anglii. Wielkim entuzjastą pijawek był m.in. cesarz Napoleon Bonaparte, który dla swojej armii kazał je sprowadzać w olbrzymich ilościach z Węgier. Zartowano wówczas, że francuskie wojsko straciło więcej krwi podczas tych zabiegów niż na polach bitew.
   Rozwój nauki przyniósł nam informację o tym, jakie właściwości lecznicze mają produkowane przez pijawki hirudozwiązki, w których tkwi tajemnica skuteczności terapii pijawkowej. Hirudoterapia z pewnością nie jest panaceum na wszystkie możliwe choroby, ale w osłabieniu objawów wielu może pomóc i tym samym przyspieszyć powrót do zdrowia i pełnej sprawności. Ze śliny pijawek wyizolowano ponad sto hirudozwiązków. O części z nich wiemy już bardzo dużo, pozostałe czekają na identyfikację. Najwięcej informacji znaleźć można o zapobiegającej krzepnięciu krwi hirudynie. Dużym zainteresowaniem cieszy się także histamina – związek rozszerzający naczynia krwionośne i usprawniający przepływ krwi. Hirudoterapia może przynieść pozytywne rezultaty w leczeniu takich chorób jak miażdżyca czy nadciśnienie. Sporo jest dowodów potwierdzających zasadność jej stosowania przy depresji i nerwicy. Lekarze za to rekomendują przystawianie pijawek po replantacjach i zabiegach plastycznych, a także likwidują zakrzepy, redukują procesy zapalne i obniżają poziom cholesterolu. Często już po kilku zabiegach znikają hemoroidy, żylaki, obrzęki, oczyszczają się ropiejące rany. Pomagają w chorobach serca, nerek, wątroby rwie kulszowej, dnie moczanowej, migrenie, bólach głowy, sklerozie mózgowej, choroby kobiece, bóle kregosłupa, bardzo pomocne są w odzyskaniu zdrowia po przebytym Covidzie.
   W 2004 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) uznała hirudoterapię za metodę leczniczą. Przed laty hirudoterapia postrzegana była, jako forma znachorstwa, ale od dłuższego czasu już tak nie jest ze względu na badania, które wykazały jej skuteczność. Metoda ta widnieje nawet w Międzynarodowej Kwalifikacji Procedur Medycznych ICD-9 pod numerem 99 991, jako Terapia Pijawkowa. W Polsce hirudoterapia niestety nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mimo wszystko nie brakuje miejsc, gdzie można poddać się terapii pijawkowej na własny koszt. Obecnie pijawki wykorzystywane do leczenia ludzi pochodzą ze sterylnych hodowli w laboratoriach, co wcale nie oznacza, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by je stosować, nie powinno się ich przykładać kobietom w ciąży, bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania pijawek jest hemofilia, zabiegu hirudoterapii nie przeprowadza się przy silnej anemii, nie powinno się stosować u osób stosujących antykoagulanty, pacjenci z alergią na proteiny nie powinni korzystać z terapii z udziałem pijawek, również u osób, które mają nadżerki i krwawienia z układu pokarmowego, przy immunosupresji występującej u nosicieli wirusa HIV i po chemioterapii, u dzieci poniżej 10. roku życia, u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Znaczna ilość oferowanych do sprzedaży pijawek lekarskich najczęściej pochodzi z nielegalnych połowów ze środowiska naturalnego bądź hodowli w różnych otwartych zbiornikach wodnych, w których nie da się regulować parametrów fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych siedliska ani kontrolować ich żerowania. Odżywianie się tych pijawek krwią podchodzących do zbiornika wodnego gryzoni, owadów, ptaków (w tym migrujących z krajów tropikalnych), często chorych lub będących nosicielami świńskiej lub ptasiej grypy, to potencjalne źródło zakażeń chorobami wirusowymi, bakteryjnymi, pasożytniczymi oraz pochodzenia odzwierzęcego: chorobą szalonych krów (BSE, bydlęcej gąbczastej encefalopatii) czy boreliozą. Mogą one być także przyczyną wielu ciężkich zatruć chemicznych. Należy także pamiętać, że w różnych otwartych zbiornikach wodnych żyje wiele mikroorganizmów, w tym także chorobotwórczych. Mogą one zakażać ciało pijawki i być przenoszone do krwi przyszłych żywicieli (pacjentów).Wszystkie etapy hodowli, począwszy od narodzin pijawki aż do gotowości do sprzedaży są ściśle monitorowane przez zespół EURO-BION oraz podlegają szeregowi zasad zapewniającym bezpieczeństwo oraz gwarantującym to, że pijawki są wolne od chorób i bakterii, posiadają certyfikat.
   Zabiegi larwoterapii wykonywane są przy stopie cukrzycowej i trudno gojących się ranach
   Gabinet będzie prowadzony przez dyplomowanego hirudoterapeutę i larwoterapeutę, wpisanego do listy zawodów, jako średni personel medyczny do spraw zdrowia kod 325990.
<Materiał prasowy Gabinetu hirudoterapii i larwoterapii w Lutomiersku>