2024-03-24
Halina Cyrulska z tytułem honorowego profesora oświaty

Halina Cyrulska z tytułem honorowego profesora oświaty

■ Halina Cyrulska, jako pierwsza mieszkanka Konstantynowa Łódzkiego otrzymała tytuł honorowego profesora oświaty. Wcześniej takiego wyróżnienia nie otrzymał nawet żaden nauczyciel z powiatu pabianickiego.
   Nauczycielowi dyplomowanemu, posiadającemu, co najmniej 20-letni okres pracy w zawodzie nauczyciela, w tym co najmniej 10-letni okres pracy jako nauczyciel dyplomowany, oraz znaczący i uznany dorobek zawodowy, na wniosek Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty może być nadany przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania tytuł honorowy profesora oświaty.
   Nasza redakcja próbowała ustalić nazwiska konstantynowian wyróżnionych tytułem honorowego profesora oświaty. Na stronie Kuratorium Oświaty w Łodzi nie udało nam się odnaleźć wykazu nauczycieli z tytułem honorowego profesora oświaty, ale najszybciej potwierdzenie naszej nieoficjalnej informacji znaleźliśmy na innych stronach dot. oświaty.
   Otóż, podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej 2022, w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister Przemysław Czarnek wręczył odznaczenia państwowe, medale KEN, nagrody oraz tytuły profesora oświaty. Wśród wyróżnionych honorowym tytułem profesora oświaty znaleźliśmy nazwisko mieszkanki Konstantynowa Łódzkiego. Halina Cyrulska potwierdza:
— W roku 2022 otrzymałam tytuł honorowego profesora oświaty, jako pierwsza mieszkanka Konstantynowa Łódzkiego. Wcześniej takiego wyróżnienia nie otrzymał żaden nauczyciel, mieszkaniec powiatu pabianickiego. Było to na pewno miłe i cenne wyróżnienie dla mnie osobiście, ale w dużym stopniu także dla mojego miasta Konstantynowa Łódzkiego.

   Halina Cyrulska jest absolwentką Politechniki Łódzkiej, nauczycielką, ukończyła studia podyplomowe w zakresie ewaluacji dydaktycznej i egzaminowania, zarządzania oświatą i dydaktyki przedsiębiorczości, edukacji specjalnej z pedagogiką wspierającą.
Zanim otrzymała tytuł honorowego prof. oświaty była pracownikiem Kuratorium Oświaty w Łodzi, Urzędu Miasta Łodzi – Wydziału Edukacji. Teraz pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego (Departament Sportu i Edukacji). Jest ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej, trenerką Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, współautorką publikacji szkoleniowych dla oświatowej kadry kierowniczej w zakresie zewnętrznego i wewnętrznego nadzoru pedagogicznego. Jest też czynnym egzaminatorem w zakresie sprawdzianu, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie; liderem zmian w obszarze kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
   W swojej pracy zawodowej, w latach 1986-1991, zajmowała się także drużyną harcerską, posiada stopień instruktorski przewodnika. Jej drużyna brała udział w wielu akcjach centralnych ZHP. Ponadto każdego roku prowadziła z młodzieżą akcję „Znicz”. Zarobione fundusze służyły później na wyjazdy. Z młodzieżą jeździła na Stare Powązki (2 listopada), gdzie zapalano znicze na grobach w Alei Zasłużonych.
   Po wcześniejszej działalności w „Oświacie Niezależnej", na nowo tworzyła w szkole (w roku 1989) NSZZ „Solidarność" (była tam przewodniczącą komisji zakładowej). Ukoronowaniem działalności w tym obszarze był nadany jej w roku 2019 Krzyż Wolności i Solidarności.
Bernard Cichosz