■ Rozwój Konstantynowa Łódzkiego postępuje dość szybko, ale wolniej niż ma to miejsce w przypadku większości polskich miast. W bieżącej kadencji w odniesieniu do kadencji minionej nasza gmina ma, w porównaniu z innymi, mniejsze osiągniecia w sporcie młodzieżowym (jednak z tej dziedziny ciągle może być dumny), notuje słabsze tempo wzrostu dochodów, mniej inwestuje (w tej dziedzinie jest outsiderem), słabiej wykorzystuje środki UE, nie może chlubić się poziomem zrównoważonego rozwoju zarówno w notowaniach dziennika „Rzeczpospolita” jak i w klasyfikacji Politechniki Warszawskiej.
■ W każdym z sześciu prestiżowych ogólnopolskich rankingów sytuacja Konstantynowa Łódzkiego wypada na niekorzyść bieżącej kadencji w odniesieniu do kadencji minionej.
Ta różnica miejsc (zawsze na niekorzyść kadencji bieżącej) w poszczególnych rankingach jest następująca: ♦ 48 miejsc ♦ 72 miejsca ♦ 70 miejsc ♦ 69 miejsc ♦ 303 miejsca ♦ 9 miejsc.
Analizy dorobku Konstantynowa Łódzkiego w 6 ogólnopolskich rankingach jednostek samorządu terytorialnego (jst) w kadencji bieżącej i minionej dokumentuje, że pozycja Konstantynowa Łódzkiego w bieżącej kadencji jest zdecydowanie niższa (o kilkadziesiąt pozycji), aniżeli w kadencji minionej. I co gorsza w każdym z sześciu prestiżowych ogólnopolskich rankingów.
Z tego bezpośrednio nie wynika ocena rozwoju naszego miasta w czasie. Rozwój Konstantynowa postępuje dość szybko, ale nie tak szybko jak ma to miejsce w przypadku większości polskich miast. To oznacza, że coraz więcej miast wyprzedza nas w rozwoju.
W każdym z sześciu prestiżowych ogólnopolskich rankingów sytuacja Konstantynowa Łódzkiego (różnica miejsc w rankingu) wypada na niekorzyść kadencji bieżącej.
Uwaga: miejsce gminy w bieżącej / minionej kadencji jest średnią pozycją wyliczoną z sumy (miejsc w notowaniach) podzielonej przez liczbę notowań (w tej kadencji).
Ta różnica miejsc (zawsze na niekorzyść kadencji bieżącej) w kolejnych rankingach wynosi:
♦ 48 miejsc (sport młodzieżowy)
♦ 72 miejsca (dochody/zamożność)
♦ 70 miejsc (inwestycje)
♦ 69 miejsc (wykorzystanie środków UE)
♦ 303 miejsca (rozwój wg „Rzeczpospolitej”)
♦ 9 miejsc (rozwój wg Politechniki Warszawskiej)
Czy są jakieś elementy uzasadniające, w znacznym stopniu, korygowanie tych danych?
Na pewno zwiększanie liczby miast w Polsce powiększa różnicę miejsc pomiędzy kadencjami (na niekorzyść bieżącej), ale w grę wchodzi różnica kilkunastu pozycji (maksymalnie) w 3-4 rankingach (na pewno bez SSM, bo tu nowe miasta do potentatów się nie zaliczają). W minimalnym stopniu korekta mogłaby dotyczyć obu rankingów rozwoju (tu nowe miasta też nie plasują się w czołówce).
Natomiast na korzyść kadencji bieżącej (blisko 100 miejsc) działa zastosowanie metody ekstrapolacji w analizie wykorzystania środków UE.
W sumie oczywiste jest to, że bieżąca kadencja od minionej (w każdym z 6 rankingów) jest gorsza.
Niepokoi nie tylko słabsza pozycja Konstantynowa Łódzkiego w bieżącej kadencji w każdym z rankingów, ale jej wymiar (od kilku do kilkuset pozycji na niekorzyść kadencji bieżącej). Do tego dochodzi zarysowująca się zła tendencja, albowiem najnowsze rankingi obejmujące dane za rok 2022 nie napawają optymizmem, chociaż to nie przesądza o tym, czy tendencja spadkowa zostanie podtrzymana w rankingach obejmujących dane za rok 2023.
Przypomnijmy tu wiele mówiące tytuły naszych publikacji analizujących właśnie najnowsze rankingi obejmujące dane za rok 2022:
♦ Tylko 12% gmin (miejskich i miejsko-wiejskich) w Polsce jest lepszych niż Konstantynów Łódzki, ale na początku minionej dekady było ich o połowę mniej…
♦ Konstantynów Łódzki stracił niezłą pozycję z poprzedniego Rankingu zamożności i teraz (dane za rok 2022) wyprzedza nas 75% miast ♦ KŁ inwestuje niemało, ale 93% miast przeznaczyło (w latach 2020-2022) więcej na inwestycje aniżeli nasze miasto…
♦ Od bieżącej kadencji, w Rankingu wykorzystania środków UE, Konstantynów Łódzki wśród outsiderów. Obecnie ok. 84% miast wykorzystuje więcej pieniędzy niż my
♦ Konstantynów Łódzki rozwija się, ale XIX Ranking RZECZPOSPOLITEJ (dane za rok 2022) dowodzi, że nasze miasto traci dystans do innych. Już ok. 70% miast ma rozwój bardziej zrównoważony aniżeli my…
♦ Teraz Konstantynów Łódzki, po niezłej pozycji poprzednio, w Rankingu POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ (dane za rok 2022) jest najniżej w ostatnich dwóch kadencjach. Już ok. 64% miast ma rozwój bardziej zrównoważony niż my…
Najkrótszym podsumowaniem naszej analizy sytuacji Konstantynowa Łódzkiego w sześciu ogólnopolskich rankingach jednostek samorządu terytorialnego (jst) w ostatnich latach jest tytuł niniejszego artykułu składający się z podtytułu całego sześcioczęściowego cyklu (Bieżąca kadencja nie dorównuje minionej) uzupełniony przykrym stwierdzeniem: Konstantynów Łódzki stracił dystans do innych gmin. Dodać trzeba jednak, że nie przesądza to wprost o ocenie rozwoju naszego miasta w czasie. Rozwój naszego miasta postępuje dość szybko, ale wolniej niż ma to miejsce w przypadku większości polskich miast. W bieżącej kadencji w odniesieniu do kadencji minionej Konstantynów Łódzki ma, w porównaniu z innymi gminami, mniejsze osiągniecia w sporcie młodzieżowym (jednak z tej dziedziny ciągle może być dumny), notuje słabsze tempo wzrostu dochodów, mniej inwestuje (w tej dziedzinie jest outsiderem), słabiej wykorzystuje środki UE (w tej dziedzinie, podobnie jak w inwestycjach, jest outsiderem), nie może chlubić się poziomem zrównoważonego rozwoju zarówno w notowaniach dziennika „Rzeczpospolita” jak i w klasyfikacji Politechniki Warszawskiej.
Opracowanie Bernard Cichosz