■ Najnowsze notowania sześciu prestiżowych ogólnopolskich rankingów jst dokumentują, iż w pięciu z nich Konstantynów Łódzki zajmuje niższą pozycję w porównaniu z notowaniami poprzednimi. Chlubnym wyjątkiem jest sport młodzieżowy.
Awans /spadek Konstantynowa Łódzkiego w rankingach 1-6:
♦ AWANS: 24 pozycje w Rankingu systemu sportu młodzieżowego
♦ SPADEK: 278 pozycji w Rankingu dochodów/zamożności
♦ SPADEK: 39 pozycji w Rankingu inwestycji
♦ SPADEK: 69 pozycji w Rankingu wykorzystania środków UE
♦ SPADEK: 277 pozycji w Rankingu zrównoważonego rozwoju RZECZPOSPOLITEJ
♦ SPADEK: ok. 30 pozycji w Rankingu zrównoważonego rozwoju POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ
■ Najkrócej, ale jednoznacznie aktualną sytuację Konstantynowa Łódzkiego oddają tytuły naszych raportów (prezentujemy je w Internecie, w listopadzie i w grudniu oraz w wydaniach drukowanych w kilku ostatnich numerach „Wiadomości - 43bis”) dotyczących notowań naszego miasta w najnowszych klasyfikacjach sześciu prestiżowych ogólnopolskich rankingów jst
(we wszystkich podajemy procent miast, które wyprzedzają Konstantynów Łódzki):
♦ 1/ RANKING SYSTEMU SPORTU MŁODZIEŻOWEGO INSTYTUTU SPORTU:
Tylko 12% gmin (miejskich i miejsko-wiejskich) w Polsce jest lepszych niż Konstantynów Łódzki, ale na początku minionej dekady było ich o połowę mniej…
♦ 2/ RANKING DOCHODÓW DWUTYGODNIKA WSPÓLNOTA:
Konstantynów Łódzki stracił niezłą pozycję z poprzedniego Rankingu zamożności i teraz (dane za rok 2022) wyprzedza nas 75% miast
♦ 3/ RANKING INWESTYCJI DWUTYGODNIKA WSPÓLNOTA:
Konstantynów Łódzki inwestuje niemało, ale 93% miast przeznaczyło (w latach 2020-2022) więcej na inwestycje aniżeli nasze miasto…
♦ 4/ RANKING WYKORZYSTANIA ŚRODKÓW UE DWUTYGODNIKA WSPÓLNOTA:
Od bieżącej kadencji, w Rankingu wykorzystania środków UE, Konstantynów Łódzki wśród outsiderów. Obecnie ok. 84% miast wykorzystuje więcej pieniędzy niż my
♦ 5/ RANKING ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU DZIENNIKA RZECZPOSPOLITA:
Konstantynów Łódzki rozwija się, ale XIX Ranking RZECZPOSPOLITEJ (dane za rok 2022) dowodzi, że nasze miasto traci dystans do innych. Już ok. 70% miast ma rozwój bardziej zrównoważony aniżeli my…
♦ 6/ RANKING ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ:
Teraz Konstantynów Łódzki, po niezłej pozycji poprzednio, w Rankingu POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ (dane za rok 2022) jest najniżej w ostatnich dwóch kadencjach. Już ok. 64% miast ma rozwój bardziej zrównoważony niż my…
W listopadzie 2023 minął pełny piąty rok trwającej jeszcze VIII kadencji jednostek samorządu terytorialnego (jst). Bieżąca kadencja (2018-2025), po raz pierwszy jest pięcioletnia, a właściwie zdecydowanie ponad pięcioletnia.
Pierwsza sesja Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim, w trwającej kadencji, miała miejsce 22 listopada 2018 r.
Pierwszy rok VIII kadencji konstantynowskiego samorządu (praktycznie cały kalendarzowy rok 2019) z ówczesnej perspektywy kojarzył się z podwyżką podatku od nieruchomości. Następstwem podwyżki była bezskuteczna petycja konstantynowian do władz miasta o ponowne przeanalizowanie niektórych elementów stosownej uchwały.
Drugi rok (2020) bieżącej kadencji to przede wszystkim trwająca wówczas renowacja targowiska miejskiego. Renowacja pełna nadziei na efektowność i obaw o funkcjonalność ulubionego przez konstantynowian obiektu. Dziś wiemy, że nadzieje zostały spełnione, ale i obawy okazały się zasadne.
Trzeci rok bieżącej kadencji naszego samorządu (2021) upłynął pod znakiem początku tendencji spadkowej naszego miasta w prestiżowych rankingach gmin, obejmujących jednak kalendarzowy rok 2020 i niekiedy poprzednie.
Czwarty rok (2022), którego wyniki poznaliśmy praktycznie w ostatnim kwartale 2023 rzutuje również na postrzeganie roku 2023, czyli piątego roku, chociaż dopiero za rok może nastąpić odmienna weryfikacja tej oceny. Dziś już wiemy, że lata 2022 i 2023 cechuje wyraźny rozwój Polski (także za sprawą jednostek samorządu terytorialnego). Rankingi jst obejmujące rok 2021 pozwalały na ostrożny optymizm, co do sytuacji Konstantynowa na tle innych gmin, ale najnowsze rankingi obejmujące dane za rok 2022 dokumentują, że Konstantynów Łódzki, mimo niewątpliwego rozwoju, znów obniża (nawet bardzo radykalnie) swoją pozycję w odniesieniu do innych gmin.
W oficjalnym portalu gminy ciągle brakuje w ogóle jakichkolwiek analiz, na bazie prestiżowych ogólnopolskich rankingów, porównujących sytuację naszej gminy z innymi miastami, zwłaszcza w Łódzkiem. Nie znajdujemy tam żadnej próby rozpatrzenia uwarunkowań aktualnego stanu rzeczy.
Na pewno mieszkańcy zasługują na kompletną informację – bilansującą w okresach rocznych lub za czas miniony bieżącej kadencji – dotyczącą zakończonych i trwających inwestycji lub planowanych zadań, na które gminie rząd przyznał spore środki finansowe z różnych programów rozwojowych (trudno znaleźć w BIP-ie scalony pełny wykaz takich inwestycji). W mediach gminy często eksponowane są wyrywkowo kwoty przyznane (władze gminy używają tu terminu „pozyskane”) przez rząd na realizację różnych programów. Podaje się te środki w kwotach ogółem niekiedy porównując je z kwotami przyznanymi innym gminom, ale nigdy nie podaje się tych kwot per capita, bo to już nie zawsze wygląda efektownie.
Przypomnijmy, że wybory władz – bieżącej kadencji samorządu terytorialnego wyznaczonej, po zmianach, na lata 2018-2025 – odbyły się 21 października 2018 r., natomiast 16 listopada 2018 upłynęła kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W ciągu 7 dni od tego terminu odbyły się pierwsze sesje rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Pierwsza, w bieżącej VIII kadencji, sesja Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim miała miejsce 22 listopada 2018 r.
W pierwszych pięciu pełnych latach VIII kadencji (do 15 listopada 2023) rada miejska, podczas 69 sesji podjęła 595 uchwał.
Opóźnione publikowanie zarządzeń Burmistrza uniemożliwia podanie liczby tych zarządzeń w pierwszych pełnych pięciu latach VIII kadencji.
W naszych redakcyjnych analizach opartych na profesjonalnych materiałach uwzględniliśmy sześć najnowszych notowań ogólnopolskich najbardziej prestiżowych, w opinii ekspertów i publicystów, rankingów jednostek samorządu terytorialnego (jst) w Polsce. Nasze analizy publikowane są w Internecie i drukiem w „Wiadomościach - 43bis” w ostatnich kilku miesiącach (sierpień – grudzień 2023).
Nie wszystkie te rankingi mają takie same metody sporządzania klasyfikacji i nie wszystkie obejmują okresy jednoroczne.
Najwcześniej, praktycznie na bieżąco, publikowany Ranking INSTYTUTU SPORTU (sport młodzieżowy) to jedyny z prestiżowych rankingów, w którym podstawowa klasyfikacja obejmuje wszystkie gminy łącznie (niezależnie od liczby ludności i statusu gminy) i dlatego w naszej analizie podaliśmy też przybliżoną sytuację naszej gminy w tym rankingu (jednak dot. tylko roku 2022) w klasyfikacji obejmującej wyłącznie gminy miejskie i miejsko-wiejskie (tak, jak robią to organizatorzy Rankingu RZECZPOSPOLITEJ (zrównoważony rozwój). Klasyfikacja obejmująca wyłącznie gminy miejskie i miejsko-wiejskie pozwala uniknąć nieporównywalnego zestawienia naszej małej gminy z gminami będącymi powiatami grodzkimi i gminami na prawach powiatu, z których najmniejsza ma dwa razy więcej mieszkańców niż Konstantynów Łódzki, a największa aż czterdzieści razy więcej (nie wspominając tu ogromnej Warszawy, która od lat przewodzi w Rankingu SSM). Oczywiście, uniknęliśmy też porównania naszej gminy z gminami wiejskimi.
To pozwala porównywalnie ocenić sytuację naszej gminy w tym rankingu (chociaż, tylko w roku 2022) w odniesieniu do pozostałych pięciu prestiżowych rankingów analizowanych przez naszą redakcję.
Rankingi WSPÓLNOTY (dochody/zamożność, inwestycje, środki UE) są przejrzyste, analizują jedną ściśle określoną dziedzinę. Wynik danej jst (wartość/wysokość) wyrażony jest w zł per capita. Nie ma tu elementów ocennych, nie ma też żadnego ustalania wagi rankingów cząstkowych. Ranking inwestycji redakcja WSPÓLNOTY uważa za najważniejszą ze swoich corocznych klasyfikacji, a inwestycje zależą w niemałym stopniu od środków własnych i środków unijnych.
W bieżącym roku redakcja WSPÓLNOTY nie planuje publikacji Rankingu wykorzystania środków UE, bo ranking ten jest publikowany, co dwa lata i obejmuje narastający okres od roku 2014 (wieloletni budżet Unii Europejskiej skończył się w 2020 roku, ale zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regułami środki mogą być wydawane jeszcze w kolejnych latach). Przyjęte przez nas dane obejmujące okres 2014-2022 wynikają z ekstrapolacji danych pochodzących z okresu 2014-2021. Ekstrapolacja jest sporadycznie stosowana również w innych rankingach (z powodu braku odpowiednich danych).
Ponadto przytaczamy dane z dwóch cenionych i popularnych wśród samorządowców rankingów zrównoważonego rozwoju RZECZPOSPOLITEJ i POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ. Te dwa rankingi, chociaż mają tę samą nazwę, powstają ze scalenia różnych rankingów cząstkowych w obu przypadkach dobranych subiektywnie i subiektywnie dobranej ich wadze (analiza rankingów cząstkowych jest bardzo cenna, ale nie zawsze są one łatwo dostępne).
W najbliższym czasie nasza łączna analiza prestiżowych rankingów zapewne obejmie jeszcze dwa rankingi WSPÓŁNOTY (nadwyżka operacyjna i zdolność kredytowa), które na razie mają niewiele notowań, ale zasługują na uwagę samorządowców i wspólnot samorządowych.
UWAGI KOŃCOWE:
Niektóre z analizowanych rankingów mają już ponad dwudziestoletnią historię. To pozwala na obserwację tendencji w lokowaniu się naszego miasta we wszystkich notowaniach. Na zawartą powyżej, w śródtytule, ocenę rzutują wyniki pięciu z sześciu rankingów (chlubnym wyjątkiem jest sport młodzieżowy).
♦ Najnowsze notowania sześciu prestiżowych ogólnopolskich rankingów jst dokumentują, iż w pięciu z nich Konstantynów Łódzki zajmuje niższą pozycję w porównaniu z notowaniami poprzednimi. Chlubnym wyjątkiem jest sport młodzieżowy.
Awans /spadek Konstantynowa Łódzkiego w rankingach 1-6
AWANS: 24 pozycje w Rankingu systemu sportu młodzieżowego
SPADEK: 278 pozycji w Rankingu dochodów/zamożności
SPADEK: 39 pozycji w Rankingu inwestycji
SPADEK: 69 pozycji w Rankingu wykorzystania środków UE
SPADEK: 277 pozycji w Rankingu zrównoważonego rozwoju RZECZPOSPOLITEJ
SPADEK: 30 pozycji w Rankingu zrównoważonego rozwoju POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ
♦ Najnowsze notowania sześciu rankingów jst dokumentują, iż w pięciu z nich Konstantynów Łódzki zajmuje niższą pozycję w porównaniu z poprzednimi notowaniami w całej bieżącej kadencji. Znów chlubnym wyjątkiem jest sport młodzieżowy.
♦ Notowania w każdym z sześciu rankingów obejmujących łącznie lata bieżącej kadencji dokumentują niższą pozycję Konstantynowa Łódzkiego w porównaniu z notowaniami obejmującymi łącznie lata kadencji minionej.
Rok 2022, czyli czwarty rok bieżącej ponad pięcioletniej kadencji jst (2018-2023) okazał się czasem kryzysu Konstantynowa Łódzkiego w najnowszych prestiżowych ogólnopolskich rankingach Instytutu Sportu w Warszawie, dwutygodnika „Wspólnota”, dziennika „Rzeczpospolita” i Politechniki Warszawskiej (opublikowanych głównie pod koniec roku 2023). Analiza łączna sześciu prestiżowych ogólnopolskich rankingów jst pozwala stwierdzić, iż pozycja Konstantynowa Łódzkiego, na tle innych gmin, ulega niemal systematycznemu obniżaniu.
Opracowanie Bernard Cichosz
………………………
*Sześć prestiżowych ogólnopolskich rankingów jednostek samorządu terytorialnego obejmuje dziedziny (w nawiasie organizator rankingu):
1/ System Sportu Młodzieżowego (INSTYTUT SPORTU)
2/ Dochody/zamożność (dwutygodnik WSPÓLNOTA)
3/ Inwestycje (dwutygodnik WSPÓLNOTA)
4/ Wykorzystanie środków UE (dwutygodnik WSPÓLNOTA)
5/ Rozwój zrównoważony (dziennik RZECZPOSPOLITA)
6/ Rozwój zrównoważony (POLITECHNIKA WARSZAWSKA)